XXXI Tydzień Kultury Języka

W dniach 13 – 17.03.2023 obchodziliśmy XXXI Tydzień Kultury Języka. Podjęliśmy działania w ramach akcji organizowanej przez Instytut literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, realizując program „Dobre Praktyki”.

Motywem przewodnim imprezy było w tym roku hasło: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła (Wisława Szymborska).

XXXI edycja projektu Tydzień Kultury Języka skupiła uwagę na szeroko pojętej sztuce czytania. Noblistka Wisława Szymborska stwierdziła, że Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Czytanie umożliwia stawianie pytań, gdyż Nie ma pytań pilniejszych od pytań naiwnych. Dzięki ich stawianiu i poszukiwaniu na nie odpowiedzi rozwijamy się w sferze intelektualnej, emocjonalnej i duchowej. Tak kształtowane kompetencje czytelnicze na ogół doprowadzają nas do wniosku, że Nie umiem się nadziwić, namilczeć się temu i uświadamiają, że Życie pisze najbardziej oryginalne, najbardziej komiczne a jednocześnie najbardziej dramatyczne scenariusze.

Nasi uczniowie również kształcili kompetencje czytelnicze, biorąc udział w konkursach literackich i ortograficznych. Prezentowali swoje ulubione książki, zachęcając kolegów do czytania oraz utrwalali wiedzę o bohaterach lektur.

Podsumowaniem działań podjętych w trakcie XXXI TKJ było przedstawienie „Mały tygrys Pietrek” przygotowane przez panią Barbarę Gądek z uczniami klasy V oraz ich starszymi kolegami.

XXXI Tydzień Kultury Języka 2023

Utworzono dnia 26.03.2023, 10:28