Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku to bardzo ważna data w historii Polski. W tym dniu, po 123 latach niewoli i upokorzenia, Polacy odzyskali swoje państwo. Nie było to łatwe. Abyśmy dziś mogli żyć w niepodległym państwie nasi przodkowie musieli walczyć o ten kraj, w powstaniu listopadowym potem styczniowym a na końcu w I wojnie światowej. To właśnie wtedy armie trzech państw rozbiorowych (Rosji, Prus i Austrii) stanęły naprzeciw siebie i rozgorzała najstraszniejsza w historii Europy wojna. Polacy mieszkający w tych państwach również musieli walczyć przeciwko sobie. Niejednokrotnie Polak celował z karabinu do Polaka. Jednak odwaga i determinacja naszych przodków opłaciła się. Po klęsce państw centralnych, przywódcy europejscy i prezydent Stanów Zjednoczonych zdecydowali o powstaniu niepodległej Polski. Uroczystość odzyskania prze Polskę niepodległości rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu Polski. Następnie dzieci z oddziału „0” zaprezentowały uroczy taniec symbolizujący losy Polski. Również z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali konkurs pieśni patriotycznych. Na sali gimnastycznej rozbrzmiała „Piechota”, „Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie”, „Rota” oraz „Rozkwitały paki białych róż”.  Uczennice z klasy VI i VII recytowały wiersze patriotyczne. Podczas obrad jury uczniowie z klasy 4 (Olga Polit, Oliwia Grzesik, Lena Wąsowicz i Wiktor Łysak) zaśpiewali „Kto ty jesteś?”. Dziewczynki z klasy 6 (Natalia Lelas i Aleksandra Sztuka) „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć”. Utwór „Rozkwitały paki białych róż…” solo zaśpiewała uczennica klasy 5 -  Mata Bębenek. Ci uczniowie reprezentowali także szkołę podczas Gminnych obchodów Święta Niepodległości w Strawczynie..

Święto Niepodległości - 2023

Utworzono dnia 20.11.2023, 18:26