Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa w Promniku

Historia szkoły

Okres międzywojenny

Historia Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Promniku sięga roku 1919. Powstała wówczas Szkoła Powszechna, która mieściła się przy drodze biegnącej z Kielc do Włoszczowy, w budynku dworskim oddanym na ten cel przez ówczesnego dziedzica Popławskiego.
W pomieszczeniu tym, mieściło się również mieszkanie dla kierownika szkoły, który był kierownikiem i nauczycielem jednocześnie. Była to szkoła jednoklasowa. W szkole nie działały żadne organizacje młodzieżowe. Dzieci często opuszczały zajęcia szkolne z różnych przyczyn: zimą nie miały w czym chodzić do szkoły, a latem większość z nich pracowała u okolicznych bogaczy, pasąc krowy.

 

Okres okupacji.

Pomimo wybuchu wojny 3 IX 1939 roku rozpoczął się rok szkolny. W czasie okupacji szkoła często zmieniała swoją lokalizację. Okupanci zakazali nauczania w szkole języka polskiego, geografii, historii, wycofane zostały podręczniki. Wiele osób wyjechało na przymusowe roboty do Niemiec, wielu było aresztowanych. Częste przyjazdy Niemców do wsi, jak i ich pobyt we dworze, wprowadziły strach w życie mieszkańców. Znaczenie szkoły zmalało prawie do zera. Dzieci uczęszczały na sporadycznie organizowane spotkania.

 

Okres powojenny

Po zakończeniu wojny nauczyciele zebrali dzieci i rozpoczęła się normalna praca. W budynku szkoły nie było praktycznie nic, co by wskazywało, że kiedyś odbywały się tu lekcje. Wszystkie akta, dzienniki, pomoce naukowe uległy zniszczeniu. W roku szkolnym 1946/47 Szkoła Powszechna z 4-oddziałowej powiększona została do 6-klasowej. Do szkoły zgłosiły się dzieci, które miały po kilka lat przerwy w nauce, przerośnięte wiekiem, z ogromnymi brakami w edukacji. Praca odbywała się w bardzo trudnych warunkach. We wczesnych latach powojennych w szkole prowadzono szereg zajęć i kursów dla młodzieży starszej oraz dla dorosłych mieszkańców wsi. W roku szkolnym 1959/60 nauka odbywa się w dwóch budynkach. Cztery sale lekcyjne znajdowały się w starej szkole, a piąta w budynku gromadzkim. Stan techniczny starego budynku szkolnego był coraz gorszy

 

Nowa szkoła

Przekazanie do użytku nowo wybudowanego budynku szkoły odbyło się 11 czerwca 1966 roku. 2 września 204 dzieci przyszło po raz pierwszy na lekcje do nowej szkoły. Mieściło się tam sześć sal lekcyjnych i pracownia do zajęć praktyczno - technicznych. Warunki do nauki uległy znacznej poprawie. Zajęcia mogły odbywać się na jedną zmianę

 

 

Henryk Sienkiewicz - patronem szkoły

Dnia 11 października 1969 roku odbyło się uroczyste nadanie imienia szkole. Gościem honorowym uroczystości była Zuzanna Sienkiewiczowa, synowa pisarza, która z tej okazji napisała w prasie: 

"Wrzesień, 1969. Jestem zaproszona jako matka chrzestna Szkoły Podstawowej w Promniku, która nazywała się będzie szkołą im. Henryka Sienkiewicza. Piękna "warszawa" (...) podwozi mnie pod dawny dwór Popławskich, gdzie Pisarz często bywał, odkąd zamieszkał w Oblęgorku. (...) I oto dziś stoimy na krańcu dawnego parku. Wznosi się tu jednopiętrowy budynek otoczony estetycznymi kwietnikami, ubrany barwnymi chorągiewkami, ozdobnie wypisanymi hasłami, słowami powitań. Duże widne klasy, lśniące czystością, na dzisiejszą uroczystość każda klasa pomysłowo przez swoich uczniów ozdobiona. Placyk przed wejściem wyasfaltowany, pełen dzieci i ich rodziców, wszystkie twarze promienieją. (...) Grono nauczycielskie, z kierowniczką szkoły na czele, wita wszystkich serdecznie, gościnnie, swobodnie, po koleżeńsku. (...)

 

Szkoły Sienkiewiczowskie

Przyjmując imię Henryka Sienkiewicza staliśmy się szkołą "sienkiewiczowską" i nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (miejscu urodzin pisarza). W 1980 roku uczniowie brali udział w odsłonięciu pomnika Henryka Sienkiewicza, a w dniach 28 - 30 maja 1993 roku w I Ogólnopolskim Spotkaniu Szkół Sienkiewiczowskich, które odbyło się w Woli Okrzejskiej.

 

Powstanie pracowni informatycznej

Od roku szkolnego 1996/97 w szkole istnieje pracownia informatyczna. Była to pierwsza tego typu pracownia w gminie Strawczyn. Zajęcia z informatyki prowadzone są we wszystkich klasach szkoły podstawowej i gimnazjum. Szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji "Internet w Każdej Gminie". Dzięki tej akcji starą pracownię zamieniliśmy na nową
W 2005 roku szkoła uczestniczyła w Projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską "Pracownie komputerowe dla szkół". Dysponujemy 18 komputerami podłączonymi do internetu. 

 

 

Rozbudowa szkoły

W roku szkolnym 1994/95 Zarząd Gminy w Strawczynie podjął decyzję o dobudowie sali gimnastycznej wraz z zapleczem do istniejącego budynku szkolnego w Promniku. Na przełomie lutego i marca 1998 roku nowa część została oddana do użytku. Szkoła powiększyła się o salę gimnastyczną z pełnym zapleczem, trzy sale lekcyjne oraz wiele pomieszczeń gospodarczych. W części artystycznej imprezy występowali uczniowie naszej szkoły i gościnnie zespół "Strawczynioki". Nowy obiekt jest chlubą nie tylko uczniów i nauczycieli, ale wszystkich mieszkańców Promnika.       

 

Powstania Gimnazjum nr 3 w Promniku

Powstanie gimnazjum w Promniku było możliwe dzięki aktywnej współpracy rodziców z nauczycielami. Absolwenci szóstej klasy Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Promniku oraz Szkoły Podstawowej w Korczynie (rocznik 1999) rozpoczęli naukę w Gimnazjum nr. 3 w Promniku.

 

 

 

Uroczyste obchody jubileuszu 50 - lecia Szkoły w Promniku

10 czerwca 2016 roku w ZPO w Promniku odbyła się uroczystość związana z jubileuszem. Po powitaniu gości przez panią dyrektor Elżbietę Gieroń, kierownik szkoły z roku 1966 pani Janina Sobierajska, poprzedni dyrektor pan Janusz Krzyżek, przedstawiciel kuratorium  z-ca dyrektora Wydziału Pedagogicznego i Strategii pani Justyna Horodyńska oraz sekretarz Urzędu Gminy Strawczyn pani Elżbieta Chłodnicka w asyście sekcji Ochotniczej Straży Pożarnej z Promnika odsłonili pamiątkową tablicę. Następnie proboszcz parafii Strawczyn ksiądz Tadeusz Szot dokonał jej poświęcenia. Kolejna delegacja, tym razem przedstawicielka uczniów Weronika Szymoniak, rodziców – pani Agnieszka Jarząbek oraz nauczycieli - pan Józef Kasprzyk, umieścili w specjalnie przygotowanej na ten cel komorze - „kapsule czasu” - materiały przygotowane przez uczniów i nauczycieli, które zostaną odkryte za 25 lat - w roku 2041.

 

 

Zakończenie działalności Gimnazjum nr 3 w Promniku

W czerwcu 2002 roku mury Gimnazjum nr 3 w Promniku opuścili pierwsi absolwenci. Dokładnie 17 lat później, w czerwcu 2019 roku, ze szkołą tą pożegnała się ostatnia klasa. W ten sposób, na mocy reformy z 2017 roku, Gimnazjum nr 3 w Promniku stało się przeszłością, pozostała ośmioklasowa podstawówka. Na przestrzeni tych 17 lat absolwentami zostało ponad 500 uczniów. Do roku 2012 byli to także uczniowie z Korczyna. Obecnie to w większości ludzie dorośli, zajmujący najróżniejsze stanowiska i mający wiele sukcesów na swoich kontach. Bardzo miłe jest, i dobrze świadczy o szkole, to, iż wielu z nich odwiedza później te szkolne mury z nostalgią wspominając lata dorastania i miejsce, w którym nie tylko zdobywali wiedzę, ale także nowe doświadczenia, nawiązywali przyjaźnie i dobrze się czuli.

 

   

 

Grafika - link do strony internetowej dziennika elektronicznego Vulcan

 

Grafika - link do strony internetowej Microsoft 365

Grafika - link do strony internetowej Gminy Strawczyn

Grafika - link do strony internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi

 

Grafika - link do strony internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki

 

Grafika - link do strony internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach.

 

Grafika - link do strony internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki do informacji na temat programu "Poznaj Polskę"

 

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Imieniny: