Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja 2018

Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Dnia 11 maja 2018r. w Szkole Podstawowej w Promniku odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Była to również okazja do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zaprezentowano również portrety i sylwetki osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Ważną częścią apelu było wysłuchanie preambuły, czyli uroczystego wstępu do aktu Konstytucji 3 maja. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

W drugiej części apelu miał miejsce Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Celem konkursu było uczczenie 100 – lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych poprzez kulturę żywego słowa.

Podczas konkursu recytatorzy prezentowali w całości jeden tekst poetycki o treści patriotycznej autorstwa polskich poetów. Jury wybrało laureatów konkursu:

I miejsce – Ania Bernaśkiewicz

II miejsce – Łucja Robak