50 lat szkoły w Promniku.

50 lat minęło….

Choć niektórym trudno w to uwierzyć- rzeczywiście minęło 50 lat od momentu oddania budynku szkoły w Promniku do użytku dzieci i młodzieży.

W związku z tym 10 czerwca w ZPO w Promniku odbyła się piękna uroczystość związana z jubileuszem. Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 przed budynkiem. Po powitaniu gości przez panią dyrektor- Elżbietę Gieroń, kierownik szkoły z roku 1966 pani Janina Sobierajska, poprzedni dyrektor pan Janusz Krzyżek, przedstawiciel kuratorium  z-ca dyrektora Wydziału Pedagogicznego i Strategii pani Justyna Horodyńska oraz sekretarz Urzędu Gminy Strawczyn pani Elżbieta Chłodnicka w asyście sekcji Ochotniczej Straży Pożarnej z Promnika odsłonili pamiątkową tablicę. Następnie proboszcz parafii Strawczyn ksiądz Tadeusz Szot dokonał jej poświęcenia. Kolejna delegacja, tym razem przedstawicielka uczniów Weronika Szymoniak, rodziców – pani Agnieszka Jarząbek oraz nauczycieli- pan Józef Kasprzyk, umieścili w specjalnie przygotowanej na ten cel komorze- „kapsule czasu”- materiały przygotowane przez uczniów i nauczycieli, które zostaną odkryte za 25 lat- w roku 2041.

Ważnym punktem uroczystości była część artystyczna, w której uczniowie w skrócie przedstawili historię szkoły. Nie obyło się bez zebrania wiejskiego, budowania murów budynku oraz pięknej oprawy muzycznej w wykonaniu solistów, którzy nagradzani byli gromkimi brawami. Ogromne emocje wzbudził także pokaz Świętokrzyskiego Klubu Karate Kyokushin sekcji Promnik pod okiem sempai Roberta Karysia, który dokonał także efektownego rozbicia cegieł. Na zakończenie absolwentka szkoły Paulina Titkin perfekcyjnie i wzruszająco wykonała wielki przebój Ireny Santor „Powrócisz tu”.

Bardzo adekwatnie do sytuacji, albowiem powrócili w mury szkoły prawie wszyscy ci, którzy ją budowali i przez lata oddawali jej czas, ręce i serce. To „prawie”  jest bardzo ważne, bowiem pamięć o tych, którzy odeszli uczczono chwila ciszy. Był to także doskonały moment, aby pokazać, że pamiętamy o ich pracy i poświęceniu. Dyrektor szkoły, pani Elżebieta Gieroń, wręczyła pamiątkowe statuetki z podziękowaniami. Na zakończenie zaprosiła wszystkich do zwiedzania budynku i obejrzenia tematycznych wystaw  fotografii. Nie zabrakło chwil wspomnień, wzruszeń i radości ze spotkania.

Każdy człowiek, każde miejsce ma swoją historię. Nasz jubileusz stał się już historią, ale szkoła cały czas się rozwija, żyje i realizuje kolejne projekty.  Jak pięknie śpiewał Grechuta – „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”. To prawda, nie znamy przyszłości, ale dzięki przeszłości mamy to co mamy i jesteśmy, kim jesteśmy. Dlatego dbając o przyszłość, nie zapominajmy o przeszłości.

50 lat szkoły w Promniku.

Utworzono dnia 28.06.2016, 20:18

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.