Dzień Edukacji Narodowej

14 października, jak co roku świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. To polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone  jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy „Karta Nauczyciela”  obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

Takie święto obchodzi większość państw na świecie m.in.: Albania – 7 marca, Argentyna – 11 września, Brazylia – 15 października, Chiny – 10 września, Czechy, Słowacja – 28 marca, Hiszpania – 27 listopada, Indie – 5 września, Malezja – 16 maja, Meksyk – 15 maja, Rosja – 5 października, Tajwan – 28 września, Turcja – 24 listopada, Ukraina – pierwsza niedziela października, czy Korea Południowa - 15 maja.

W jednych państwach ma on charakter oficjalny, w innych zwyczajowy. Dzień ten, podobnie jak w Polsce, związany jest z lokalnymi wydarzeniami. Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher’s Day) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października.

W Polsce od 1997 roku 5 października również jest obchodzony Światowy Dzień Nauczyciela przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

W naszej szkole 13 października uczniowie przygotowali akademię z podziękowaniami oraz pięknymi wierszami i piosenkami. Ponadto przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Kacper Kwiecień odczytał i złożył na ręce pani dyrektor Elżbiety Gieroń specjalny list, w którym uczniowie składali życzenia oraz wyrażali wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły za ich poświęcenie i trud.

Dzień Edukacji Narodowej 2017

Utworzono dnia 26.10.2017, 19:29