Programy antynikotynowej edukacji zdrowotnej.

Uczniowie wszystkich klas uczestniczą w programach antytytoniowej edukacji zdrowotnej. Programy te są dostosowane do 3 kategorii wiekowych. Dzieci z klas  I -III realizują program "Nie pal przy mnie, proszę". Uczniowie klasy czwartej program "Bieg po zdrowie" opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami, który jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Uczniowie starszych klas realizują program „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

Celem podejmowanych działań jest uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem, uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia, kształtowanie u dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, a także kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie,
w tym unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.

Zajęcia prowadzone były z zastosowaniem bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, dostosowanych do wieku odbiorców. Głównym założeniem było wykorzystanie kreatywności i aktywności uczniów w czasie zajęć warsztatowych. Uczniowie nauczyli się zachowań asertywnych, znają skutki szkodliwości palenia, potrafią zachowywać się w zgodzie z higieną.

W czasie spotkań z rodzicami przedstawiono założenia programów, a także prowadzono pogadanki dzięki którym nastąpił wzrost świadomości rodziców w zakresie szkodliwości palenia.

Podsumowaniem programów będzie zorganizowanie szkolnego konkursu na plakat promujący zdrowy tryb życia „ Nie pal przy mnie proszę”.