Poznaj Polskę

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie i Pałacu Jana II Sobieskiego w Wilanowie

W marcu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” – edycja 2022 na realizację wycieczek szkolnych. My zaplanowaliśmy wyjazd do Warszawy. Udział brali uczniowie klas 5-8.

Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnicy oprowadzili nas po obiekcie i opowiadali o Polakach walczących w powstaniu w 1944 roku. Muzeum mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie. Prowadzi działalność edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Jest  hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Uczniowie z zachwytem podziwiali eksponaty z okresy II wojny światowej. Poprzez zbieranie kartek z kalendarza i czytanie opisów utrwalili wiedzę o tym ważnym wydarzeniu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się motocykl, karabin używany przez powstańców, ręczna drukarnia i replika samolotu Liberator B-24J. Z zapartym tchem wszyscy oglądali film „Miasto ruin”.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Pałacu w Wilanowie. Siedzibą muzeum jest barokowy pałac – rezydencja króla Polski Jana III Sobieskiego. Przewodnicy opowiadali o barokowych polskich tradycjach sarmackich. Pałac w Wilanowie to niezwykła rezydencja królewska, pełna symboli, przepięknych obrazów i dekoracji. Przewodnicy opowiadali o wielkim zamiłowaniu króla do książek, ale również o dworskiej etykiecie i życiu prywatnym króla i królowej. Zachwycające jest także samo otoczenie pałacu i przepiękne grody.

W wycieczce wzięło udział 50 uczniów.

Poznaj Polskę

Utworzono dnia 15.05.2022, 22:26