Program rekomendowany "Debata"

Program profilaktyczno-edukacyjny DEBATA jest programem rekomendowanym przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii. Program skierowany jest do młodzieży szkolnej, propaguje zachowanie trzeźwości do osiemnastego roku życia. W naszej szkole w dniu 15.06.2023r odbyło się spotkanie, w którym wzięli uczniowie klasy siódmej i ósmej. Naszym gościem był Pan Krzysztof Kiepura.

Zgodnie z teorią profilaktyczną opisywany program zawiera 4 wiodące strategie profilaktyczne wg W. Hansena: praca nad przekształceniem przekonań normatywnych, osobiste postanowienie, cenione wartości – zachowania destrukcyjne, wiedza o konsekwencjach. Poprzez debatę i edukację zweryfikowane zostają mity oraz przekonania normatywne dotyczące używania napojów alkoholowych. Młodzież może przekonać się jak widzi człowiek będący pod wpływem alkoholu, dzięki zastosowaniu alkogogli. Uczestnicy wypełnią anonimową ankietę, która wskazuje grupę ryzyka i podwyższonego ryzyka spośród młodzieży. Następnie poprzez elementy treningu asertywności uczestnicy uczą się odmawiać spożywania alkoholu oraz radzić z naciskiem grupy rówieśniczej.

Program rekomendowany "Debata"

Utworzono dnia 16.06.2023, 21:39