Wizyta w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

12 grudnia 2017 roku trzy klasy z naszej szkoły wybrały się do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych”, znajdującego się na Bukówce w Kielcach. Spotkanie rozpoczęło się o dziewiątej rano i trwało około godzinę.

Na początku zebrania wykładowca opowiedział nam o naszych symbolach narodowych. Były to informacje dotyczące na przykład tego, ile razy one się zmieniły lub w jaki sposób je eksponować. Dowiedzieliśmy się wielu bardzo ciekawych rzeczy, a między innymi tego, iż nasze godło zmieniało się ponad osiemdziesiąt razy. Wykład ten nie trwał długo. Na samym końcu żołnierz z jednostki wojskowej zademonstrował nam stroje jakie nosili weterani za czasów drugiej wojny światowej oraz uzbrojenie jakie posiadali. Aby dokładnie pokazać nam mundury żołnierzy, wybrano czterech ochotników z sali. Była to bardzo ciekawa forma przekazania nam wielu cennych informacji, która z pewnością każdemu się spodobała.

Drugą częścią tego spotkania było zwiedzanie budynku, w którym znajdowały się praktycznie wszystkie informacje dotyczące  misji zagranicznych. Na ścianach wisiały mapy z zaznaczonymi miejscami: punkty na planszy uwieczniały miejsca, do których nasze oddziały wojskowe były wysyłane we wcześniejszych latach. W pokoju znajdowały się również gabloty z monetami z dawnych czasów, odznakami wojskowymi, ważnymi dokumentami oraz zdjęcia uwieczniające na przykład ważne konferencje polityczne. W pomieszczeniu stały także posągi osób, które wiele zrobiły dla naszego kraju. Jedną z nich była figura Józefa Piłsudzkiego oraz Władysława Sikorskiego.  Na tym spotkaniu, mundurowy dokładniej opowiedział nam o misjach, na które oddziały polskie były wysyłane. Okazało się, że mimo, iż praca wojskowego to zawód głownie dla mężczyzn, to cieszy się on również dużą popularnością wśród kobiet. Na stu czterdziestu wojskowych przypada pięćdziesiąt pięć kobiet.

Po zakończonych wykładach autokar organizatora szkoleń do misji zagranicznych odwiózł nas do szkoły. Z pewnością spotkanie to pogłębiło naszą wiedzę na temat wojsk polskich oraz symboli narodowych. Z wielką chęcią wybralibyśmy się na kolejne takie spotkanie.

Wiktoria Brudzińska   kl II gimnazjum

Wizyta w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych 2017