Ku pokrzepieniu serc

„Ku pokrzepieniu serc…”

W piątek 18 listopada o godz. 11.00 w Zespole Placówek Oświatowych w Promniku odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę śmierci patrona szkoły, Henryka Sienkiewicza, oraz 1050 rocznicę chrztu Polski. W uroczystości wzięli udział uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście m.in. kierownik Referatu ds. Oświaty w Gminie Strawczyn pani Monika Sideł oraz sołtys Promnika pan Grzegorz Stępień.

W programie obchodów wielkie emocje wzbudził konkurs historyczny „Jeden z ośmiu”, w którym zmierzyli się uczniowie kl VI SP: Kacper Kwiecień i Piotr Woś oraz gimnazjum: Wiktoria Brudzińska, Kornelia Kukulska, Zuzanna Więcław, Klaudia Wolder, Łucja Robak, Sylwia Jedlińska . Pytania oczywiście były związane z historią Polski oraz życiem patrona szkoły. Zawodnicy znakomicie odpowiadali na wszystkie pytania. Ostatecznie zwyciężyła Wiktoria Brudzińska (z nr 3na zdjęciu) z kl I gimnazjum.

Następnie nasi młodzi aktorzy zaprezentowali część artystyczną, związaną z twórczością Sienkiewicza, jego miłością do ojczyzny i pragnieniem ujrzenia wolnego kraju. Pojawiły się także odniesienia do bardzo ważnego wydarzenia w dziejach naszego państwa- chrztu Polski. Dlatego podziwialiśmy m.in. sceny z „Quo vadis”, w których pojawił się apostoł Piotr oraz odniesienie do pierwszych chrześcijan. Duże wrażenie, zarówno na „małych” jak i „dużych”, wywarły także pokazane fragmenty filmu. W scence z „W pustyni i w puszczy” Staś nie wyparł się swojej wiary przed Mahdim, a z „Potopu” przypomnieliśmy charyzmatyczną postać Andrzeja Kmicica. Ponadto słuchaliśmy pięknych pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chórku . Nie zabrakło chwil wzruszeń i zamyślenia.

W podsumowaniu pani dyrektor Elżbieta Gieroń zwróciła uwagę na fakt, iż była to wspaniała lekcja historii, która na pewno na długo zapadnie wszystkim w pamięć.

Uroczystość ta odbyła się właśnie w listopadzie, ponieważ była związana z  trzema bardzo ważnymi wydarzeniami: Świętem Niepodległości, 100 rocznicą śmierci H. Sienkiewicza oraz 1050 rocznicą chrztu Polski.

Sienkiewicz pisał „ku pokrzepieniu serc”, odnosząc się do ważnych wydarzeń z dziejów naszej ojczyzny po to, aby dać Polakom nadzieję i siłę do walki o wolność. Sam jej nie doczekał, ale my możemy się nią cieszyć. Dlatego cieszymy się i pamiętamy o tych, ważnych dla nas wszystkich, wydarzeniach.

Ku pokrzepieniu serc

Utworzono dnia 27.11.2016, 10:16